TEMEL MİKROBİYOLOJİ KURSU

Temel Mikrobiyoloji Uygulamaları Kursu- 1 (TMK-1)

Besi yeri tipleri ve hazırlanması, mikroorganizma ekim teknikleri, mikroorganizma kültür tipleri, farklı materyallerden mikroorganizma izolasyon teknikleri,  gram boyama, sterilizasyon teknikleri, mikrobiyolojik örneklerin kısa ve uzun süre saklanması için hazırlanması, mikrobiyolojide kullanılan temel biyokimyasal testler (Süre: 3 gün)

Eğitmen: Farzin Asghari Sana (PhD)
TARİH: 13-14-15 MAYIS 2016

(çalışan 500TL + %18 KDV, öğrenci/çalışmayan 400 TL + %18 KDV)

TÜM TMK’lar en az iki katılımcı olduğunda açılır, kontenjan altı kişidir, lab önlüğü getirilmelidir; en az iki katılımcı olması durumunda istenilen tarihte açılabilir. Yemek aralarının süresi ve saati, uygulamanın süresi ve teorik derslerin saati deneysel koşullara göre değişebilir.

GIDA MİKROBİYOLOJİSİ KURSU (TMK-2) 

TMK-2, Temel Mikrobiyoloji Kursu’nun her gününe üç saat gıda mikrobiyolojisi uygulamaları ve açıklamaları eklenerek yapılmaktadır.

ÇEVRE MİKROBİYOLOJİSİ KURSU (TMK-3)

TMK-3, Temel Mikrobiyoloji Kursu’nun her gününe üç saat çevre mikrobiyolojisi uygulamaları ve açıklamaları eklenerek yapılmaktadır.

TMK-2 ve TMK-3, istek üzerine TMK-1 kursuna eklenmekte ve ek ücret alınmaktadır (ek ücretler : çalışan 300 TL + %18 KDV,  öğrenci/çalışmayan 200 + %18 KDV).

Comments are closed.